Koszyk

Przeglądaj

Media społecznościowe

borówka amerykańska - owoce

Borówka amerykańska 🌳 Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Najczęściej zadawane pytania dotyczące borówki amerykańskiej. Mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Jeśli nie, napisz od nas! Opublikujemy odpowiedź w naszym borówkowym FAQ.

Czy borówka amerykańska jest łatwa w uprawie?

Borówka amerykańska jest łatwa w uprawie.. jeśli poznasz jej potrzeby. Zadbaj o właściwe podłoże. Konieczne sprawdź pH gleby przed posadzeniem. Jeśli gleba ma zbyt wysokie pH, wymień ją. Zbyt wysokie pH spowoduje iż uprawa borówki będzie wręcz niemożliwa. Borówka amerykańska będzie najlepiej rosnąć w ziemi o niskim ph (3,5 – 4,5).

Pamiętaj o regularnym podlewaniu. W upalne letnie dni może być konieczne codzienne podlewanie. Zimą wykonaj cięcie aby utrzymać pionowy pokrój. Wiosną stosuj nawozy azotowe, a jesienią na bazie potasu. Więcej informacji o uprawie i pielęgnacji borówki amerykańskiej znajdziesz tutaj.

Jak długo trzeba czekać aż zaowocuje borówka amerykańska?

Borówka amerykańska zaowocuje już w pierwszym roku po posadzeniu. Krzew osiągnie pełnię owocowania po ok 10 latach, a już w 4-5 roku będzie obficie owocował.

Kluczem do dobrego owocowania jest posadzenie w bliskim sąsiedztwie odmian zapylających (kwitnących w tym samym terminie, o jak najdalszym pokrewieństwie). Dzięki temu plon będzie obfity, a same jagody większe. Regularnie wykonuj cięcie aby utrzymać właściwy pokrój krzewu. Najlepszy termin cięcia borówki amerykańskiej jest koniec zimy.

Gdzie najlepiej sadzić borówkę amerykańską?

Borówkę amerykańską sadzimy w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym. Borówki tolerują cień, ale będą lepiej plonować w pełnym słońcu. Nie powinny być wystawione na silny, suchy wiatr. Borówki nie należy sadzić zbyt blisko drzew, gdyż mogą nie tylko zacieniać krzewy, ale pobierać całą wilgoć z gleby. O tym jak wybrać teren pod uprawę borówki amerykańskiej dowiesz się z tego artykułu.

Ile krzewów borówki należy posadzić aby zaowocowała?

Aby borówka wydała owoce posadź co najmniej 2 różne odmiany. Borówka amerykańska to krzew samopylny, nie mniej jednak optymalne owocowanie osiągniesz jeśli posadzonych odmian będzie kilka (4-5).

Starannie dobieraj odmiany tak aby ich termin kwitnienia się nakładał. Krzewy zapylone obcym pyłkiem owocują większymi jagodami, a plon jest bardziej obfity. Trzmiele i pszczoły to dla borówek najlepsze owady zapylające.

Czy borówka amerykańska owocuje co roku?

Tak, borówka amerykańska owocuje co roku, od momentu wsadzenia do gruntu.

Młode krzewy – roczne, a nawet 2-letnie mogą nie wydać jeszcze owoców. Zdarza się, iż w początkowych latach rozwoju krzewu dokonuje się cięcia, które ma na celu ograniczenie owocowania, tak aby za mocno nie obciążać rośliny.

Od 3. roku borówka będzie owocowała coraz intensywniej, aż osiągnie pełną dojrzałość zbiorczą po 8-10 latach. Aby uzyskać obfite plony zapewnij borówkom odpowiednie warunki oraz zadbaj o właściwe zapylanie.

Jak wybrać odpowiedni zapylacz dla borówki amerykańskiej?

Wybierając zapylacz kierujemy się zasadą aby dobierać odmiany o pokrywającym się terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie. W osobnym artykule opracowaliśmy listę odmian i rekomendowanych zapylaczy.

Borówka amerykańska to krzew samopylny, ale do dobrego plonowania potrzebuje pyłku z innego kwiatu (najlepiej pochodzącego z krzewu innej odmiany). Jedną z popularniejszych odmian o wysokiej samopylności jest Bluecrop. Mimo to, wskazane jest posadzenie odmiany zapylającej – w tej roli sprawdzi się Chandler. Odmianą uchodzącą za bardzo dobry zapylacz jest Legacy – z uwagi na długi termin kwitnienia.

Jaka odmiana borówki amerykańskiej ma największe owoce?

Odmiana borówki Chandler owocuje największymi owocami. Jagody są wręcz ogromne – nawet do 2,5 cm średnicy. Chandler zachwyca nie tylko wielkością owoców, ale również wybornym smakiem i długim okresem owocowania (6 tygodni). Jest doskonałym towarzyszem dla innej, bardzo popularnej odmiany – Bluecrop.

Aby uzyskać obfite plony, zadbaj o odpowiednie zapylanie krzewów. Wykonuj regularne cięcie oraz monitoruj ph gleby. Sadzonki kupuj w sprawdzonych szkółkach specjalizujących się w produkcji krzewów jagodowych.

BORÓWKA AMERYKAŃSKA 'CHANDLER' - owoce

Jaka odmiana borówki amerykańskiej jest najsłodsza?

Do najsłodszych odmian borówki amerykańskiej należą: Legacy, Bluegold, Patriot oraz Biloxi. Jagody wymienionych odmian są bardzo słodkie i niezwykle jędrne. Polecane przede wszystkim do uprawy amatorskiej. Idealnie sprawdzą się w przydomowym ogródku lub na działce. Równie słodkie, a w ocenie niektórych ekspertów nawet słodsze, są Misty i Star. Wymagają jednak cieplejszego klimatu, dlatego nie są szczególnie polecane do uprawy w Polsce.

Aby jagody były słodkie, krzew należy posadzić w słonecznym miejscu. Termin zbioru jest równie istotny. Przedwczesny lub zbyt późny obniży walory smakowe owoców.

Jaka odmiana borówki amerykańskiej jest najlepsza?

Nie ma idealnej odmiany borówki amerykańskiej – aczkolwiek wielu pasjonatów i naukowców intensywnie pracuje aby taką otrzymać 🙂

Można natomiast wskazać odmiany borówki o wyjątkowych cechach:
Bluecrop – najpopularniejsza odmiana;
Chandler – owocuje największymi owocami (wielkością przypominają małe truskawki);
Legacy – najsłodsza odmiana i najlepszy zapylacz;
Top Hat – najniższa (należy do borówek niskich);
Northblue – najlepsza na balkon (pnie się bardzo na boki);
Sweet Heart – owocuje 2 razy do roku! (jako jedyna);
KazPliszka – owoce z białym miąższem;
Chanticleer – owocuje jako pierwsza w sezonie;
Aurora – owocuje jako ostatnia w sezonie;
Pink Lemonade – z uwagi na wyjątkowe, różowe jagody.

Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje?

Powodów, dla których borówka amerykańska nie owocuje może być kilka:
1. Niewłaściwy poziom ph gleby. Borówka wymaga kwaśnego podłoża (3,5 – 4,5). Zbyt wysokie ph (powyżej 5) może przyczynić się do słabego wzrostu i braku kwiatów.
2. Zbyt duża wilgotność podłoża. Borówka lubi regularne podlewanie, ale jeśli będzie posadzona na terenach podmokłych, korzenie mogą zgnić.
3. Brak innej odmiany zapylającej. Borówka to krzew samopylny, nie mniej jednak owocowanie będzie lepsze gdy posadzimy kilka innych odmian o podobnym terminie kwitnienia.
4. Owoce mogą być podkradane przez ptaki. Jeśli to konieczne, zabezpiecz krzewy siatką.
5. Wiek borówki. Roczne sadzonki mogą być celowo pozbawione kwiatów.. i w pierwszym roku po posadzeniu nie zaowocują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *