Koszyk

Przeglądaj

Media społecznościowe

CHOROBY RODODENDRONÓW (RÓŻANECZNIKA)

Rododendron może być atakowany przez grzyb Phytophthora citricola, który jest odpowiedzialny za rozwój dwóch chorób – fytoftorozy oraz zarazy pędów. Choroba ta szybko opanowuje roślinę i powoduje jej wyniszczenie. Przede wszystkim atakowane są liście na starych pędach. Następnie po kilku tygodniach (zwykle po kwitnieniu) opadają liście. Potem choroba przenosi się młode liście. Do podobnej sytuacji może dojść również w sytuacji, w kiedy rośliny są przez długi czas przesuszone lub zbytnio zalane.

Nagłe zrzucanie liści zainfekowanych zarazą pędów powodują także wiosenne przymrozki. Bardzo silna infekcja objawia się zupełnym ogołoceniem gałęzi. Tak mocno porażone okazy trzeba usunąć i spalić. Leczenie polega  na opryskaniu rośliny środkami chemicznymi, przede wszystkim Topsinem M 500SC. Trzeba też nabyć jeden z następujących środków: Proplant 722 SL, Previcur Energy 840 SL, Gwarant 500 SC albo Dithane Neo Tec 75 WG i stosować go naprzemiennie z Topsinem co 7-10 dni. Dwa razy stosujemy Topsin i dwa razy wybrany preparat. Zarodniki grzybów Phytophthora mogą infekować również inne rośliny. Dlatego też, jeśli na sąsiednich krzewach lub bylinach zauważy się zasychające pędy lub plamy podobne do tych na różaneczniku, to takie rośliny trzeba dokładnie opryskać. Profilaktycznie należy unikać podlewania wodą liści – jej strumień należy kierować do gleby, bo ta choroba przenosi się z wodą lub wiatrem na inne okazy.

Pogryzione liście rododendronów

Różaneczniki bywają bardzo dotkliwie niszczone przez różne gatunki opuchlaka. Najczęściej występuje opuchlak truskawkowowiec – chrząszcz długości 9-13 mm, barwy czarno-szarej, z szaro-żółtymi łuskami oraz gęsto ułożonymi wgłębieniami. Uszkadza on roślinę w sposób charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Dorosłe chrząszcze wygryzają zatokowo brzegi liści. Ale to larwy opuchlaka są dużo bardziej niebezpieczne, ponieważ uszkadzają korzenie. Zaatakowane rośliny słabiej się rozwijają lub nagle więdną i zamierają. Opuchlaki mogą też atakować wiele innych roślin jak róże, azalie, bluszcz czy winorośl.

Zwalczanie:

Aby pozbyć się tego nieproszonego gościa można spróbować odłowić dorosłe opuchlaki. W tym celu przy pniu zaatakowanej rośliny należy rozłożyć deski. Ponieważ chrząszcze żerują w nocy, a w dzień szukają dogodnej kryjówki, tak rozłożone deski posłużą im za schronienie i to stamtąd łatwo je wyłapiemy. Można również rozstawić wokół ciemne naczynia z gałązkami cisa, który jest lubiany przez opuchlaki.

Jeśli chodzi o środki chemiczne, to do oprysku można użyć Mospilan 20 SP, a zabieg należy wykonać wieczorem, kiedy chrząszcze wyruszają na żer. Ten sam preparat dobrze sprawdzi się przeciwko żerującym larwom. Podlewamy nim tylko

Dostępne są również preparaty biologiczne, zawierające nicienie. Są skuteczne, niestety na ogół dostępne w dużych pojemnikach, przeznaczone na większą skalę. Polecane preparaty: LarvanemNemasys L – do zastosowania wiosną i jesienią oraz Nemasys H – wiosną i latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *