W okresie wegetacji glebę odchwaszczamy i spulchniamy ręcznie. Między powojnikami należącymi do krzewów i bylin należy to robić aż do końca sierpnia, a między powojnikami ścielącymi się i pnącymi — aż do całkowitego zakrycia powierzchni przez pędy.
Pędów powojników rosnących na zagonach nie przywiązuje się do podpór. Jeśli gleba jest zasobna w składniki pokarmowe, nawożenie pogłówne jest zbędne, jeśli jest uboga, można byliny zasilić raz przefermentowaną gnojowicą rozcieńczoną w stosunku 1 : 10 (około 300 litrów gnojowicy na 100 m2) lub zastosować mieszankę nawozów (Azofoska, Flora, Mikro) w dawce około 5 kg/100 m2.
Pielęgnacja powojników w doniczkach, w lecie ogranicza się do częstego podlewania roślin (wieczorem lub wcześnie rano) oraz do przywiązywania pędów do podpór za pomocą specjalnych sprężyn, uchwytów kleszczowych lub szerokiej tasiemki. Powojniki można zasilić w lecie 1—2 razy nawozami płynnymi (najlepiej przefermentowaną gnojowicą rozcieńczoną wodą w stosunku 1 : 10). W sierpniu zdejmuje się ruchome okrycie z denników.