Koszyk

Przeglądaj

Media społecznościowe

SADZENIE POWOJNIKÓW KROK PO KROKU

Korzenie powojników, a także pędy są często przegryzane przez nornice i myszy, dlatego po wyjęciu bryły korzeniowej z doniczki należy umieścić ją w siatce z tworzywa sztucznego. Można ostatecznie użyć siatki, w jaką pakuje się warzywa.

Siatkę zawiązujemy pod bryłą ziemi i nad bryłą w odległości mniej więcej 10 cm od miejsca szczepienia. Myszy i nornice na ogół nie znoszą tworzyw sztucznych i nie niszczą korzeni przynajmniej podczas pierwszej zimy, a i później siatka chroni szyjkę korzeniową i przynasadowe części korzeni. Zwiniętych korzeni w doniczkach nie należy rozplątywać. Powojniki sadzimy tak głęboko, aby miejsce szczepienia znalazło się 10-15 cm poniżej powierzchni gleby; wówczas część zaszczepiona wydaje korzenie i szybko usamodzielnia się. Podkładka bowiem (zwłaszcza używany u nas Clematis vitalba) wpływa raczej negatywnie na rozwój rośliny, uważana jest za podatną na niektóre choroby i może być korzystna jedynie na glebach ubogich i piaszczystych oraz tam, gdzie korzenie powojników bardziej wrażliwych na mróz mogłyby wymarzać. Przy sadzeniu nie usuwamy prętów, do których są przywiązane pędy powojników. Po posadzeniu dołki zasypujemy częściowo, tak aby miejsce szczepienia znalazło się tylko 5 cm poniżej powierzchni gleby. Ziemię ugniatamy i powojniki bardzo obficie podlewamy. Dołki przy sadzeniu wiosennym i letnim zasypujemy dopiero w jesieni, a przy sadzeniu jesiennym od razu i zabezpieczamy rośliny przed mrozem, okrywając je krótkimi gałązkami świerkowymi lub sosnowymi. Okrywa musi być bardzo gruba, ale luźna.

Powojniki należące do bylin należy rozmieszczać nieregularnie w odstępach zbliżonych do przewidywanej wysokości roślin, najczęściej 5-8 roślin na 1 m2, dużymi jednorodnymi (jeden gatunek, jedna odmiana) grupami. Sadzi się natychmiast po otrzymaniu roślin, a jeśli korzenie nieco przeschły, należy całe rośliny zanurzyć na kilka godzin lub na całą dobę w zimnej wodzie. Sadzi się tak głęboko, jak rosły w szkółce, rozkładając korzenie promieniście. Byliny szczepione sadzi się tak, aby miejsce szczepienia znalazło się około 5 cm pod powierzchnią gleby lekkiej. Umożliwia to roślinom stopniowe wydanie z części zaszczepionej korzeni przybyszowych. Po posadzeniu należy wykopać wokół roślin miski takiej głębokości, aby pąki siewek lub roślin otrzymanych z sadzonek znalazły się 1 cm pod powierzchnią gleby, a pąki roślin szczepionych około 2 cm pod powierzchnią gleby. Po wykonaniu misek rośliny obficie podlewamy. Na stanowiskach słonecznych i na bardziej przepuszczalnych glebach podlewanie trzeba powtórzyć dwa lub trzy razy, na stanowiskach półcienistych wystarczy podlać raz obficie.

Po przyjęciu się roślin miski wokół powojników nie szczepionych zasypujemy i ziemię wyrównujemy, miski wokół roślin szczepionych natomiast zasypujemy dopiero wówczas, gdy młode pędy wyrosną przynajmniej na 10 cm powyżej poziomu gleby. Dalsze zabiegi pielęgnacyjne polegają na odchwaszczeniu i spulchnianiu gleby oraz nawożeniu.

We wrześniu sadzi się powojniki podobnie, ale nawożenie rozłożonym obornikiem stosuje się na wiosnę. Części nadziemne przed sadzeniem roślin skracamy do długości 10 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *