Samodzielne uprawianie warzyw i owoców może przynieść mnóstwo satysfakcji. Jeśli lubimy spędzać czas na pracy w ogródku, warto pomyśleć o własnej szklarni, która ułatwi nam uzyskiwanie najlepszych plonów.
W dzisiejszych czasach nie musimy samodzielnie organizować materiałów do budowy ani też samodzielnie wznosić konstrukcji szklarni. W sklepach znajdziemy gotowe modele, które można zamówić nawet przez Internet i samodzielnie złożyć z gotowych i doskonale dopasowanych do siebie części, podążając za dobrze opisaną instrukcją. Poniżej spróbujemy prześledzić możliwości, jakie mają osoby poszukujące szklarni do ogródka.
Szklarnie aluminiowe
Przegląd rozpocznijmy od materiału konstrukcyjnego dla szklarni. Tradycyjne drewno, które wygląda dobrze, ale niestety jest mało trwałe, zostało powszechnie wyparte przez aluminium. Aluminiowy stelaż szklarni, utrzymany na przykład w białym lub zielonym kolorze, w połączeniu z jednolitym przeszkleniem może tworzyć niezwykle korzystny efekt wizualny. Wystarczy popatrzeć poniżej:

Jest to szklarnia o aluminiowej konstrukcji, wypełniona panelami poliwęglanowymi. Poliwęglan to tworzywo sztuczne o kanalikowej strukturze. Przypomina szkło, jednak jest od szkła zdecydowanie bardziej wytrzymałe, a ponad wszystko: zachowuje zdecydowanie lepsze od szkła właściwości termoizolacyjne. Dla roślin znajdujących się wewnątrz szklarni szczególnie istotna jest też wyjątkowa właściwość poliwęglanu polegająca na odbijaniu szkodliwych fal UV (wstrzymywanych jest nawet 90% promieni słonecznych). Dzięki temu, rośliny otrzymują wystarczającą ilość światła bez przyjmowania szkodliwych długich promieni UV, które wnikając głęboko w strukturę liści, doprowadzają do ich przedwczesnego starzenia. Ponadto, panele szklarniowe z poliwęglanu nie żółkną, a szklarnia wygląda jak nowa przez długie lata.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie wszystkie szklarnie poliwęglanowe dobrze spełniają swoje funkcje. Wiele zależy tutaj od struktury poliwęglanu: powinien być kilkupoziomowy, co oznacza że powinien składać się z kilku warstw nakładających się na siebie niejednorodnych komór.

Szukając szklarni z aluminium, warto zwrócić uwagę na te konstrukcje, które wykonane są z aluminium anodowego. Ochrona anodowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia metali przed korozją. Opiera się na tworzeniu ze wszystkich elementów konstrukcyjnych szklarni zamkniętego układu elektrycznego (w takim układzie metal chroniony zachowuje się jak anoda). Dzięki temu, reakcje utleniania zachodzą w obrębie warstw nalotowych osiadających na konstrukcji, które nie łączą się z metalem, nie tworzą z nim roztworów, co w konsekwencji blokuje korozję.
Szklarnie o stalowej konstrukcji
Alternatywą dla aluminium może być stal, która wpływa na znaczące zwiększenie wagi szklarni, jednakże sprawia również, że całość zyskuje na stabilności. Szklarnie stalowe niestety jednak szybciej niż aluminiowe ulegają korozji i wymagają przedsięwzięcia odpowiednich działań zabezpieczających. Im cięższa szklarnia, tym mniejsza jest jej mobilność, a co za tym też idzie: automatycznie trudniejsze będzie okresowe przenoszenie szklarni do miejsca o nowej, świeżej glebie.
Szklarnia z panelami szklanymi
Na całkowitą wagę szklarni znaczny wpływ ma też użycie szkła do wypełnienia powierzchni ściennych. Szklarnie ze szkła są cięższe niż szklarnie z panelami poliwęglanowymi, są też zdecydowanie bardziej problematyczne: łatwiej pękają, a transport tych konstrukcji można zdecydowanie określić jako uciążliwy. Decydując się na kupno szklarni ze szkła, należy zwrócić uwagę na szkło polistyrenowe, akrylowe lub mineralne. Jest droższe niż tradycyjne, ale charakteryzuje się większą odpornością na działanie czynników mechanicznych.

Przyścienna czy wolnostojąca?
Mimo że większość z nas decyduje się na szklarnię wolnostojącą, istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zainwestować w model przyścienny. Większa łatwość utrzymywania stałej temperatury wewnątrz, niższa cena, wygodne połączenie z budynkiem przylegającym, większa stabilność – to tylko niektóre z nich. Szklarnie przyścienne pod względem funkcjonalności nie ustępują w niczym szklarniom wolnostojącym. Wyposażone w okna, systemy wentylacyjne i drzwi mogą być wietrzone w taki sam sposób jak szklarnie wolnostojące. Również jeśli budynek przylegający do szklarni znajdzie się po jej północnej stronie, wówczas rośliny znajdujące się wewnątrz szklarni nie odczują żadnych negatywnych konsekwencji.

Czy szklarnię można pozostawić na zimę na zewnątrz?
Konieczność demontowania szklarni na zimę jest kłopotliwa na tyle, że doprowadza niektórych z nas do zaniechania planów rozwijania upraw szklarniowych. Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu zachowują swoje właściwości nawet gdy temperatury na zewnątrz oscylują w granicach -50 do +50 stopni Celsjusza. Pozwala to na bytowanie na zewnątrz szklarni bez żadnych uszczerbków w jej konstrukcji. Nieco gorzej jest w przypadku szklarni wykonanych ze szkła.

Sprawna wentylacja szklarni
Sprawna wentylacja szklarni to podstawa jej racjonalnego wykorzystania. Nadmierna wilgotność może doprowadzać do rozwijania się pleśni. Zbyt duże wietrzenie szklarni natomiast niweluje sens jej istnienia. Wentylacja powinna być elastycznie dopasowana do zmieniających się warunków pogodowych oraz do potrzeb roślin znajdujących się wewnątrz. Nowoczesne szklarnie wyposażone są w płynnie regulowane otwieracze okienne, które dodatkowo można wyposażyć w zdalnie sterowany system sterujący lub taki system sterujący, który ma zdolność do odpowiadania na rozpoznane wcześniej parametry warunków panujących we wnętrzu konstrukcji. Pomocne może okazać się też używanie rękawów nadmuchowych i mechanicznych wentylatorów wywołujących pionowy ruch powietrza.

Gdzie ustawić szklarnię?
Szklarnia wolnostojąca powinna znaleźć się na wyrównanym terenie. Miejsce powinno być dobrze nasłonecznione i jednocześnie osłonięte przed nadmiernym wiatrem. Postarajmy się umiejscowić konstrukcję tak, aby jej dłuższy bok znajdował się po wschodniej/zachodniej stronie. Unikajmy stawiania szklarni na pochyłym terenie: mogłoby to doprowadzić do nadmiernego wymywania się substancji odżywczych z gleby.

Jak urządzić szklarnię?
W standardowej szklarni ogrodowej stawia się szczególny nacisk na stworzenie doskonałej jakości podłoża, w którym można uprawiać rośliny. Powinno być odpowiednio odżywione, rozpulchnione i nawilżone. W tak przygotowanej glebie można uprawiać zdrowe warzywa i owoce oraz kwiaty. Dodatkowo, powierzchnie upraw można zwiększać poprzez dostawki: regały, półki zawieszane na stelażu lub specjalne stojaki to wręcz obowiązkowe elementy wyposażenia szklarni. Warto również wstawić stół roboczy, który posłuży nam do pielęgnacji roślin.
Inny sposób na aranżację szklarni to urządzenie w jej wnętrzu przytulnej oranżerii, w której można odpocząć po letnim dniu lub zjeść spokojne, weekendowe śniadanie. Uprawy wówczas przenosimy do doniczek, a w miejscu grządek powinny stanąć wygodne meble ze stolikiem na czele. Warto też w takich miejscach zainstalować dobrej jakości oświetlenie.

Podsumowanie
Szklarnia jest przydatna nie tylko dla zwiększania upraw warzyw krajowych, które wyrosłyby również na gruncie, ale też jest wręcz nieodzowna przy uprawie gatunków roślin egzotycznych. Szklarnie zdecydowanie lepiej niż tunele ogrodnicze pozwalają na uzyskanie stałej, wysokiej temperatury wewnątrz w czasie dnia, a w czasie nocy nie wychładzają się tak szybko jak tradycyjny foliak. Szklarnie przedstawione w powyższym zestawieniu są gotowymi konstrukcjami, przeznaczonymi do samodzielnego montażu. Oznacza to, że każda część jest dokładnie wymierzona i dopasowana do pozostałych, a wszystkie razem: opisane w przejrzystej instrukcji obsługi, która pozwala na złożenie szklarni samodzielnie nawet przez osoby, które nie posiadają żadnych zdolności do majsterkowania ani też nie dysponują specjalnymi narzędziami.
Więcej szklarni ogrodowych na stronie: http://ogrodosfera.pl/szklarnie-ogrodowe